Четвер, 18.04.2024, 06:21 | Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Головна » 2011 » Квітень » 11 » В Умані монтується справжнє диво для Венеціанського бієнале
19:23
В Умані монтується справжнє диво для Венеціанського бієнале
Порожній цех покинутого уманського заводу облюбувала знаменита художниця Оксана Мась для збирання грандіозного витвору мистецтва – фрагмента копії "Гентського вівтаря", зробленого з дерев'яних яєць-писанок. Коли збирання завершиться, панно буде висотою з багатоповерхівку і завдовжки більш ніж футбольне поле: 92 на 134 метри.

Для цього буде використано 3 мільйони 400 тисяч яєць, зроблених з українського бука і розмальованих кожне окремо людьми понад 50 національностей у багатьох країнах світу. Причина вибору Умані для створення епохального панно досить банальна – в рідній Одесі Оксана Мась просто не знайшла порожнього приміщення потрібної площі.

Оксана Мась прославилася на весь світ півтора року тому – після того, як створила і подарувала Києво-Печерській лаврі панно із зображенням Діви Марії, на виготовлення якого пішло 14 тисяч дерев'яних яєць-писанок. Після цього, вражені побаченим у Києві, представники ЮНЕСКО запросили Оксану до іспанської Барселони і замовили їй виготовлення з писанок панно із зображенням святого покровителя Каталонії. Потім персональна виставка українки відкрилася у музеї-театрі Сальвадора Далі, а зроблені нею напівсфери з писанок захотіли побачити Вашингтон, Нью-Йорк і Маямі – до Оксани прийшла слава…

Панно, подароване нею монастирю в Києві, благословив намісник Києво-Печерської лаври, архієпископ Вишгородський Павло. "Церква завжди підтримує мистецтво, якщо воно в рамках духовності і приносить радість людству, – сказав він. – Скульптури з писанок змушують захоплюватися милістю Божою і дякувати прекрасним рукам, які створили цю красу".

Нове ж творіння від Оксани Мась, яке збирається в Умані, вже не є настільки однозначним для віруючих людей. Хоча сюжет його – знову релігійний і копіює знаменитий Гентський вівтар 1432 року роботи братів Хуберта і Яна Ван Дейків. Неоднозначно сприймається не сюжет, а спосіб його відтворення – згідно з ідеєю художниці, підказаною їй знайомим байкером, кожне розписане яйце символізує якийсь… людський гріх. Який саме – вибирає кожен із тисяч добровольців, які розмальовують писанки по всьому світові. Серед художників-волонтерів є в'язні тюрем і колоній, пацієнти реабілітаційних закладів для наркозалежних, політики, бізнесмени і ченці монастирів. Останніми найбільш трепетні для віруючих сюжети вівтаря, на якому зображено 258 фігур, будуть зроблені все-таки із традиційно розписаних писанок, щоб не ображати нічиї релігійні почуття.

Копія "Гентського вівтаря", зроблена з писанок в Україні, – найбільш очікувана експозиція бієнале, який відкриється у Венеції вже цього літа, 4 червня, і триватиме до 27 листопада. Цьогоріч Оксана Мась продемонструє тільки 8 фрагментів панно 6 на 6 метрів кожний (всього ж їх буде 303). Кожний такий фрагмент складається з 12800 писанок і важить близько тонни. На повне завершення роботи у художниці піде не менше шести років. Тільки на ту частину, яку вона демонструватиме у Венеції і днями показала "обраним" в Умані, Мась витратила близько 200 тисяч доларів. А на підготовку павільйону у Венеції організаторами буде витрачено ще мільйон і 200 тисяч. А всього цього могло б і не бути, якби так вчасно не "заглохло" колись виробництво на уманському підприємстві, цех якого тепер перетворився на художню майстерню…

Якщо, читаючи ці рядки, ви позаздрили славі чи грошам Оксани Мась, сміливо вербуйтеся до неї у розписувальники, адже вже маєте сюжет для писанки – гріх, ім'я якому – заздрість…

Вівтар у храмі бельгійського міста Гент вважається найбільш раннім витвором епохи Відродження. Створений братами Ван Дейками і освячений 1432 року, вівтар розміром 3,75 на 5,2 метра був створений значно раніше, аніж починали творити Мікеланджело і Леонардо да Вінчі. У різні часи його намагалися викрасти банальні злодії і великі завойовники – французький імператор Наполеон, прусський кайзер Вільгельм, німецький "фюрер" Гітлер… У квітні 1945 року разом з іншими музейними експонатами, вивезеними з усієї Європи для приватної колекції Гітлера, Гентський вівтар команда СС готувала до підриву у соляній шахті. Британські війська встигли урятувати цінності від вибуху, і вівтар знову повернувся в Гент…

Підготував: Олександр БРАВАДА
Джерело: "Прес-Центр"
Переглядів: 651 | Додав: Sofi
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]